Kardamonowe bułeczki - Korvapuusti Pulla




Przepis na te bułeczki pochodzi ze strony Nordic Recipe Archive. To tradycyjne kardamonowo-cynamonowe bułeczki podawane do kawy. Najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe.






250 ml mleka
25g świeżych drożdży
½ szkl cukru
½ łyżeczki soli
1,5 łyżeczki kardamonu
1 jajo
100g masła
500g maki



Wypełnienie:
80g masła
brązowy cukier
2 łyżeczki cynamonu



Na wierzch:
1 jajo
brązowy cukier
pokruszone płatki migdałowe

Drożdże rozpuścić w letnim mleku, dodać cukier, sól, kardamon i jajo. Następnie dodać połowę mąki, roztopione i wystudzone masło i wymieszać. Dodawać stopniowo resztę mąki, wyrobić, żeby ciasto było elastyczne i nie lepiło się do rąk. Zostawić do wyrośnięcia na ok. 1h.
Po wyrośnięciu rozwałkować ciasto na prostokąt i grubości ok. 0,5cm. Posmarować jego wierzch masłem wymieszanym z cukrem i cynamonem. Zrolować ciasto i pociąć je w trójkąty wg
instrukcji. Gotowe bułeczki posmarować rozmąconym jajkiem i oprószyć płatkami migdałowymi i brązowym cukrem, układać na blaszce wyłożonej papierem. Przykryć ściereczką i zostawić jeszcze na ok. 20 min, a następnie piec ok. 20 min w 190stC.

Gniazdka makaronowe


W nawiązaniu do Muffinkowej Soboty zorganizowanej przez Hanię zrobiłam gniazdka makaronowe. W końcu mufinki nie musza być tylko w wersji słodkiej.


½ op. makaronu (Goliard nitka)
1,5 kostki rosołowej ‘oliwa z oliwek z ziołami’
½ papryki
6 pieczarek
3-4 grube plastry szynki
3 plastry wędzonego boczku
½ cebuli
2 jaja
oliwki
ser żółty
zioła prowansalskie pieprz, sól, czerwona papryka
kucharek
Makaron ugotować, dodając do wody kostkę rosołową. Cebulkę poszatkować w drobną kostkę i zeszklić, dodać pokrojoną w kostkę paprykę i pieczarki. Na osobnej patelni zrumienić drobno pokrojony boczek i szynkę. Jajka rozmącić z kucharkiem i wymieszać z zimnym makaronem, dodać podsmażone wcześniej składniki, pokrojone oliwki, starty ser, doprawić solą pieprzem, papryką i ziołami prowansalskimi. Foremkę do muffinek wysmarować tłuszczem i wkładać masę. Zapiekać 15-20 min w temp. 200stC.

Cannelloni

Włoskie cannelloni to potrawa sprawdzająca się zarówno na romantycznej kolację we dwoje jak i podczas rodzinnego obiadu. Przygotowanie ich jest troche pracochłonne, ale naprawdę warto ;)


1 opakowanie makaronu Cannelloni
0,5 kg mięsa mielonego
1 cebula
2 ząbki czosnku
5 pieczarek
1 marchewka

kawałek pora
pół czerwonej papryki
pół szklanki mrożonego groszku
1 puszka pomidorów
przecier pomidorowy
sól, pieprz, zioła prowansalskie
20 dag strtego żółtego sera
2 szkl mleka
1 łyżka mąki
olej do smażenia
1 łyżka masła

Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na oliwie, dodać czosnek, mięso, przyprawy i udusić. Pieczarki i marchew zszatkować na tarce o grubych oczkach, pora pokroić w plasterki i dodać do mięsa. Pod koniec duszenia dodać pokrojoną w kostkę paprykę i ugotowany wcześniej groszek. Na końcu dodać pomidory z puszki, a sok zostawić do sosu. Doprawić jeszcze do smaku i odstawić do ostygnięcia.Roztopić masło i zrumienić na nim mąkę. Następnie dolać mleko, sok z pomidorów i 2 łyżki przecieru pomidorowego. Doprawić solą, pieprzem i ziołami. Do przestudzonego farszu dodać garść startego sera. Farszem napełniać makaronowe rurki i układać je w naczyniu żaroodpornym. Jeżeli zostało trochę farszu, to dodać go do sosu. Polać sosem makaron i posypać serem. Przykryć naczynie i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190-200*C na ok 50 min. Pod koniec pieczenia sprawdzić widelcem czy makaron jest już miękki, jeżeli tak to zdjąć pokrywkę i zapiekać jeszcze 3 min, żeby ser był chrupiący.

Sałatka z selera i śliwek kalifornijskich

Przeglądając Kafeterię wpadłam na przepis Ewy. Sałatka ma ciekawy lekko słodkawy smak, który doskonale komponuje się z wędlinami.


1 słoik selera konserwowego
4 jajka na twardo
garść śliwek kalifornijskich
¾ ananasa z puszki
kukurydza
podwójna gotowana pierś z kurczaka
1 średni por
2 kwaskowe jabłka
majonez
sól, pieprz

Selera i kukurydzę odcedzić, jajka, jabłka i śliwki pokroić w kostkę. Pora drobno pokroić i sparzyć. Wszystko połączyć z reszta składników i wymieszać, doprawić majonezem, solą i pieprzem.

Piersi piwno - cebulowe

Z przepisami na kurczaka zapiekanego w zupie cebulowej spotykałam się już dawno, ale jakoś nie miałam okazji wypróbowania ich. Ostatnio przeglądałam "Poradnik domowy" i ten przepis wpadł mi w oko.



2 duże piersi z kurczaka
2 opakowania zupy cebulowej w proszku (ja użyłam Knorr)
1 szkl piwa
majonez
masło
pieprz, sól, papryka proszku


Piersi pokroić na pół i wzdłuż, doprawić pieprzem, papryką i solą Następnie posmarować z obu stron majonezem i obtoczyć w sproszkowanej zupie, układać w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem. Na wierzchu każdego fileta położyć po jednym wiórku masła. Zapiekać 45 min w piekarniku w temp 200stC często podlewając piwem.

Kumlë




To tradycyjne norweskie kluski ziemniaczane, które robi się z ziemniaków i mąki. W zależności od regionu przepisy różnią się nieznacznie składnikami jak i nazewnictwem. We wschodniej części kraju kluski zwane są ‘klubb’ i podaje się je z sosem serowym, a na południu kraju Norwegowie nazywają je ‘kumpe’. Ja swój przepis na kumlë znalazłam tu.





6 dużych ziemniaków
¾ szkl mąki pszennej
¾ szkl maki żytniej
1 łyżeczka soli


2 ziemniaki ugotować w łupinach, obrać i przecisnąć przez praskę. Pozostałe ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce. Utarte ziemniaki odcedzić na sitku. Następnie odstawić wodę, żeby skrobia opadła i delikatnie zlać z wierzchu płyn, a skrobię dodać do ziemniaków. Dodać gotowane i spasowane ziemniaki, mąkę oraz sól. Za pomocą łyżki formować kluski i wrzucać na osolony wrzątek. Po wypłynięciu gotować na wolnym ogniu ok. 30 min. Można podawać je jako dodatek do mięs lub sosów, ale moim zdaniem najlepiej smakują same, okraszone tylko zrumienionym boczkiem i jak radziła autorka, odpiekane następnego dnia.

Norweska zupa szpinakowa



Dziś połączyłam ‘Zimowy Festiwal Zupy’ oraz tydzień z kuchnią norweską i tak powstał pomysł na norweska zupę szpinakową.




2 łyżki masła
½ cebuli
2 łyżki mąki
4 ½ szkl bulionu
ok. 30 dag szpinaku mrożonego
gałka muszkatołowa
sól, pieprz
2-3 ząbki czosnku
2 jaja na twardo


Cebulę pokroić w drobną kostkę i zrumienić na maśle, dodać mąkę. Zasmażkę połączyć z bulionem energicznie mieszając, żeby nie zrobiły się grudki. Zmniejszyć ogień i dodać szpinak, zetrzeć ząbki czosnku. Doprawić gałką, solą i pieprzem. Gotować 10 min. Podawać z jajkiem.

Duszona cebula z jajkiem

Jest to jeden ze smaków dzieciństwa, który wspomina się ze wzruszeniem. Mistrzem w przygotowaniu takiego śniadanka jest mój kochany tata, który zwykle w weekendy budził mnie i siostrę zapachem duszonej cebulki. Danie jest niezwykle proste, a spożywanie go w wesołym rodzinnym gronie z pewnością uszlachetnia jego walory smakowe ;)

3 – 4 cebule
2 jaja
kucharek
maggi
sól, pieprz, oregano
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy

Cebulę pokroić w piórka i wrzucić na rozgrzaną oliwę z masłem, posypać kucharkiem i dusić do miękkości na wolnym ogniu. Jak cebulka będzie już mięciutka dodać oregano i skropić maggi, zalać roztrzepanymi z pieprzem jajkami. W razie potrzeby dosolić. Podawać ze świeżym pieczywem.

Ciasto kawowe

Kontynuując kawowy temat chciałam zaproponować coś, co doskonale komponuje się z nalewką, a mianowicie ciasto. Przepis na nie dostałam od koleżanki. Niech nie zniechęci Was długa lista składników, naprawdę warto go spróbować.


Ciemny biszkopt:
8 jaj
1¼ szkl cukru
1 szkl mąki pszennej
4 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia


Białka ubić na sztywno, dodać żółtka z cukrem, a na końcu delikatnie mieszając dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem i kako. Piec 30-40 min w 180stC. Zimny biszkopt przeciąć na pół.

Ciasto kokosowe:
5 białek
20 dag wiórków kokosowych
1 szkl cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywna pianę, dodać cukier, a na końcu delikatnie mieszając dodawać wiórki i proszek. Piec na złoty kolor w 180stC prze ok. 30 min.

Krem:
5 żółtek
1 cukier waniliowy
3 łyżki mąki pszennej
1 budyń śmietankowy
2 szkl mleka
¾ szkl cukru
1 kostka masła
2 łyżki kawy rozpuszczalnej

Żółtka, cukry, budyń i mąkę zmiksować z 1 szkl mleka. Resztę mleka zagotować i wlać do niej budyń (Najlepiej przygotować go dzień wcześniej, żeby dobrze wystygł). Masło o temp. pokojowej utrzeć na puch i nie przerywając ucierania dodawać po łyżce zimnego budyniu, na końcu dodać rozpuszczoną w łyżce wody kawę.

Przełożenie:
- ciemny biszkopt
- krem
- ciasto kokosowe
- krem
- ciemny biszkopt
- polewa czekoladowa

Nalewka kawowa

Jest wiele przepisów na ‘domowy Baileys’. Korzystając z doświadczeń i rad innych stworzyłam własny krem. Uwielbiam domowe nalewki i do tej pory No1 było ‘domowe Malibu’, ale to kawowe cudo podbiło moje serce.

¼ l czystej wódki
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
200 ml śmietanki do kawy
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej (np. Maxwell House Delikatna)
1 łyżka cukru pudru



Puszkę mleka gotować 2 godziny na wolnym ogniu. Zimny karmel przełożyć do miski i zmiksować, powoli dodawać alkohol, cukier puder, rozpuszczoną w niewielkiej ilości ciepłej wody kawę, a na końcu śmietankę. Przechowywać w lodówce.

Ziemniaki HASH i pieczarki

Szukając w necie ciekawych norweskich przepisów natrafiłam na te ziemniaczki i nie mogłam się oprzeć pokusie spróbowania ich. Nie jest to danie związane z naszą zabawą, ale na pewno wkomponuje się w mroźne skandynawskie klimaty ;)


4 ziemniaki
2 żółtka
4 duże pieczarki
4 podłużne plastry wędzonego boczku
tarty żółty ser
świeży koperek
½ średniej cebuli
1 łyżka masła
natka pietruszki, suszona mięta, tymianek
ser feta
garść ugotowanego zielonego groszku
sól, pieprz


Ziemniaki ugotować w łupinach na półtwardo, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Żółtka roztrzepać, z solą i pieprzem, dodać trochę żółtego sera, posiekany koperek i wymieszać bardzo delikatnie z ziemniakami ( ja użyłam 6 ziemniaków, więc musiałam do żółtek dodać odrobinę białka). Z masy formować klopsy i owijać je plastrami boczku.
Z pieczarek usunąć ogonki. Ogonki zetrzeć na tarce o grubych oczkach i zrumienić na maśle razem z poszatkowaną cebulką. Doprawić solą, pieprzem, tymiankiem i szczyptą suszonej mięty. Jak farsz przestygnie wkruszyć fetę, dodać groszek i posiekaną natkę pietruszki. Gotowym farszem wypełniać pieczarkowe kapelusze.
Pieczarki i ziemniaczane klopsy ułożyć w oddzielnych naczyniach (gdyż pieczarki puszczają soki) i zapiekać 20-25 min w 200 stC.

Naleśniki GYROS

Ostatnio robiłam porządki w przepisach i natrafiłam na te naleśniki. Jest to bardzo smaczne, a zarazem ładnie prezentujace sie danie. Ciekawa propozycja na kolację w gronie znajomych lub na miły wieczór we dwoje, przy lampce czerwonego wina.
Ciasto naleśnikowe:8 łyżek mąki pszennej
2,5 szkl mleka
1 jajo
sól, bazylia, oregano, kurkuma
olej do smażenia

Farsz:1 pomidor
1/2 kapusty pekińskiej
podwójna pierś z kurczaka
sos sojowy
przyprawa "Gyros", pieprz, sól
majonez
śmietana 18%
ketchup
ser żółty starty na tarce o dużych oczkach
masło



Z podanych składników przygotowujemy ciasto i pieczemy naleśniki. Kurkuma nadaje im śliczny żółty kolor.
Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy sosem sojowym i przyprawami, odstawiamy na 20 min. Następnie smażymy mięsko. Kapustę szatkujemy, pomidora sparzamy wrzątkiem i kroimy w drobną kostkę. Mieszamy kapustę z pomidorem i wystudzonym kurczakiem.
Przygotowujemy sos majonezowy: na 2 łyżki majonezu 1 łyżka ketchupu i 1 łyżka śmietany. Ja używam majonezu kieleckiego, więc śmietana powoduje rozrzedzenie sosu, ale jeżeli używacie innego, to może śmietana nie jest potrzebna. Na środku naleśnika prószę serek, na to farsz, następnie sos i znowu ser. Składamy naleśnika w kopertę i smażymy na rogrzanym maśle na złoto.

Glue Aerter (grochówka)

Tradycyjna duńska kuchnia opiera się na dość ciężkim i tłustym jedzeniu, choć nie brakuje w niej również ryb i warzyw. Wynika to między innymi z uwarunkowań geograficznych i klimatycznych tego kraju. Jedną z takich potraw jest duńska grochówka, która nie tylko zachwyca nasze podniebienie, ale również dobrze rozgrzewa brzuszki, a tego nam potrzeba w ostatnich dniach. Przepis zaczerpnęłam z tej strony.







½ kg grochu
2 l wody
1 goleń wieprzowa
2 białe kiełbasy
½ pora
1/3 główki selera
duża cebula
3 ziemniaki
1-2 marchewki
1 pitruszka

Groch namoczyć dzień wcześniej w zimnej wodzie. Następnego dnia osolić, dodać liście i ziele i gotować w tej samej wodzie. Dodać do niej goleń i kiełbasę, gotować 2-3 godziny. Po upływie 20-25 min wyjąć kiełbasę, a po 1,5 godziny wrzucić pokrojone w kostkę warzywa . Gdy groch będzie miękki wyjąć goleń, liście i ziele ang. W przepisie należało groch przetrzeć przez sito, ale ja go zblendowałam razem z warzywami. Zupę doprawić sola i pieprzem. Podawać z obranym z goleni mięsem i kiełbasą.

Ślimaczki

Kolejną propozycją na karnawałową przystawkę są ślimaczki z naleśników faszerowane twarożkiem.

2 tortille
1 op (150g) twarożku Turek ‘Świeży serek’ naturalny
1 op (150g) twarożku Turek ‘Świeży serek’ z ziołami
2-3 ogórki konserwowe
½ surowej czerwonej papryki
czerwona papryka, pieprz, chili

Tortille zrumienić na suchej patelni. Ogórki i paprykę kroimy w bardzo drobna kostkę, wszystkie składniki mieszamy i doprawiamy do smaku. Smarujemy na naleśniku i zwijamy w rulon. Zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy do lodówki na ok. 2h żeby się schłodziły. Przed podaniem kroimy.

Sałatka z suszonymi pomidorami

Znalazlam ten przepis u Karolki i nie mogłam oprzeć sie pokusie wypróbowania tego cuda. Specyficzny smak suszonych pomidorow i aromat ziół prowansalskich sparawia, że sałatka świetnie komponuje się z pieczonym miesem.

½ paczki makaronu
½ słoiczka suszonych pomidorów
2 gotowane piersi z kurczaka
sos sojowy, sól, pieprz, zioła prowansalskie
6 łyżek ziaren słonecznika
Sos:20 ml wody
1 łyżka musztardy
1 łyżka ketchupu
5 kropel sosu sojowego
3 łyżki zalewy z pomidorów
zioła prowansalskie
Ugotować makaron. Piersi z kurczaka pokroić w kostkę, przyprawić sosem sojowym i przyprawami, upiec na złoto. Pomidory kroić w paseczki i pod koniec wrzucić na chwilę do kurczaka. Słonecznika uprażyć na patelni. Wszystko wymieszać i zalać sosem. Ja zrobiłam troszkę więcej sosu, bo makaron szybko wchłonął wilgoć.

Paszteciki karnawałowe

To chyba najbardziej tradycyjna przekąska na karnawałowej imprezie. Paszteciki i ciepły czerwony barszczyk sprawdzają się w każdej sytuacji.


Ciasto:
2 szkl mąki pszennej
¼ kostki margaryny
1 jajo
1 żółtko
3-4 łyżki kwaśnej śmietany
½ łyżeczki proszku do pieczenia
zioła prowansalskie, sól
Farsz:
0,5 kg pieczarek
2 cebule
sól, pieprz


Pieczarki zetrzeć na tarce o dużych oczkach, usmażyć z pokrojoną w kostkę cebulką, doprawić do smaku. Z podanych składników zagnieść ciasto, podzielić na paski o szerokości ok. 10 cm, na całej długości ułożyć farsz i zlepić brzegi robiąc widelcem ozdobny wzorek. Odcinać nożem paszteciki. Smarować na wierzchu białkiem, można posypać kminkiem lub czarnuszką. Piec w temp 180 stC ok. 25 min.

Rolada malinowa

Jest to lekkie i orzeźwiające ciasto, które gościło na naszym stole w sylwestrową noc. Zamiast malin można wykorzystać do niego inne zamrożone skarby lata, takie jak truskawki czy jagody.

Biszkopt:
3 jaja
3 łyżki mąki pszennej
4 łyżki cukru
Ubić na sztywno białka, dodać żółtka utarte z cukrem, a na końcu delikatnie połączyć z mąką. Piec na jasnozłoty kolor w temp. 180 stC. Po upieczeniu jeszcze ciepły biszkopt przekładamy na oprószoną pudrem ściereczkę i zwijamy w rulon. Zostawiamy do wystygnięcia.


Masa malinowa:
½ kg malin
1 łyżka soku z cytryny
5 łyżek cukru
1 cukier waniliowy
1 łyżka mąki ziemniaczanej
8 łyżek wody
Maliny zmiksować z sokiem z cytryny, cukrem i cukrem waniliowym. Mąkę wymieszać z wodą i wlać do malin, zagotować.


Masa śmietanowa:
½ l śmietany kremówki
1 galaretka malinowa
1½ szkl wody
Galaretkę przygotować wg instrukcji na opakowaniu, używając podanej ilości wody, następnie schłodzić. Śmietanę ubić, a pod koniec ubijania dodawać powoli tężejącą galaretkę.


Przełożenie:
- biszkopt
- masa malinowa
- masa śmietanowa
Zwinąć roladę i posypać pudrem.

Łącka przekładanka

Pyszne ciasto dla wielbicieli suszonych sliwek i orzechów.


Biszkopt kakaowy:
5 jaj
niepełna szkl cukru
niepełna szkl maki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżeczki kakao
Oddzielić białka od żółtek. Z białek ubić sztywna pianę. Dodać żółtka, cukier, a na końcu delikatnie mieszając dodawać sypkie składniki. Piec ok. 25 min w temp. 180 stC.


Ciasto orzechowe:
25 dag grubo krojonych orzechów włoskich
5 białek
1 szkl cukru
1 łyżka płynnego miodu
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier, orzechy, mąkę, miód i upiec ciasto w 180 stC.


Masa:
½ l mleka
1szkl cukru
5 żółtek
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 ½ kostki masła
½ kg suszonych śliwek kalifornijskich (namoczyć dzień wcześniej w brandy lub inny alkoholu)
Żółtka utrzeć z kilkoma łyżkami mleka i mąką. Resztę mleka zagotować z cukrem i do gotującego się mleka wlać utarte żółtka i ugotować budyń. Zimny budyń utrzeć z masłem na gładką masę.


Przekładanie:
- ciemny biszkopt
- ½ kremu
- ciasto orzechowe
- reszta kremu, powciskać pokrojone śliwki
- polać roztopioną czekoladą